مهتدین
تبلیغ

معرفی استان فارس

استان فارس در بخش جنوبی کشور با مساحتی حدود ۱۳۳ هزار کیلومتر مربع ، به طور تقریبی ۱/۸ درصد از وسعت کشور را به خود اختصاص داده است که از این لحاظ پنجمین استان بزرگ ایران محسوب می شود. این استان از شمال به استان اصفهان، از شمال‌شرق به استان یزد، از جنوب به استان هرمزگان، از غرب و جنوب غرب به استان بوشهر و از شمال‌غرب به استان کهگیلویه و بویراحمد محدود می شود.
مرکز استان فارس، شهر شیراز است و از شهرهای مهم آن می توان شهرهای مرودشت، کازرون، جهرم و فسا را نام برد.

• موقعیت جغرافیایی
استان فارس در مسیر اصلی ارتفاعات زاگرس قرار گرفته است. این استان در نواحی شمال و شمال غرب از ارتفاعات به هم پیوسته همراه با دره های عمیق تشکیل شده و در قسمت های جنوب و جنوب غرب در حد فاصل کوه ها، دشت های حاصلخیز شیراز، کازرون، تبریز، مرودشت قرار گرفته که توسط رودها آبیاری می شود.
کو ه های زاگرس، بخش اعظم استان را در برگرفته است. بخشی از استان فارس در زاگرس چین خورده و بخش دیگری از آن در زاگرس مرتفع قرار دارد. بخش چین خورده رشته کوه تنگ‌ بوان زاگرس، به سه قسمت زاگرس شمال غرب در منطقه کرمانشاه و ایلام، زاگرس میانی در منطقه لرستان و بختیاری و زاگرس جنوب شرق در منطقه فارس، تقسیم می شود. امواج چین خوردگی ها در سرزمین فارس، ملایم تر و باز تر است و بیشتر به صورت چاله های ناودیسی و برجستگی های طاقدیسی ساده مشخص می شود. همین چاله های ناودیسی به مرور زمان تبدیل به دشت های وسیع شده است. باید ذکر کرد که ناهمواری ها در استان به تبعیت از روند اصلی زاگرس دارای جهت شمال غرب–جنوب شرق بوده و در قسمت های شمالی مرتفع هستند و کوه هایی چون دنا با ارتفاع ۴،۲۷۶ متر و کوه سفید با ارتفاع ۳،۹۴۲ متر را در خود جای داده اند.
براساس مطالعات زمین شناسی، ارتفاعات استان فارس به دوران دوم و سوم زمین شناسی تعلق دارند. تاثیر عوامل متفاوت زیست محیطی و شرایط خاص اقلیمی باعث پیدایش پدیده های مهم جغرافیایی و زمین شناسی چون: تنگه های طبیعی، گنبدهای نمکی، دریاچه ها و بلایا، ناودیس های معلق، آبشارها، کویر، جنگل شده است. آبشار مارگون

ا ز دیگر پدیده های منحصر به فرد استان می توان به تنگه های طبیعی چون: تنگ خانی، تنگ هرایز، تنگ بوان، تنگ الله اكبر، تنگ بستانک یا بهشت گمشده، تنگ ایج، تنگه لای تاریک، تنگ استهبان، تنگ پلنگان، تنگ لای زنگان، تنگ زی طشت، تنگ جزین یا گزین، تنگ خرقه و تنگ براق، تنگ ابوالحیات که بیشتر بر اثر فرسایش رودخانه ای در طاقدیس های رسوبی شکل گرفته اند، اشاره کرد.
به واسطه کوهستانی بودن منطقه و وجود دشت های فراوان در بین ارتفاعات و بسته بودن آنها، چاله ها و زمین های پستی به وجود آمده که باعث تشکیل حوزه های آبریز فصلی و دایمی شده اند. در سطح استان حوزه های آبریز بسته ای مانند دریاچه طشت بختگان، مهارلو، کافتر، فامور وجود دارد. در کنار این حوزه های آبریزی، تعدادی حوزه های بسته ی فصلی نظیر: دریاچه های کاریان، دشت ارژن، کفه خنج در دشت خنج وجود دارد. از دریاچه های مهم دیگر استان می توان به دریاچه فامور یا پریشان، دریاچه کافتر یا شادکام، دریاچه و تالاب ارژن اشاره کرد. به جز دریاچه ها، رودخانه های فراوانی، به صورت فصلی و دایمی در این سرزمین در جریان است که مهم ترین آنها عبارتند از: رودبال، زهره، دالکی، شور جهرم، شاپور، شادکام، شش پیر، شور لار، فهلیان، قره آقاج، کر، مارگون، مند و مهران.
استان فارس به دلیل نزدیکی به خلیج فارس در نواحی جنوبی و م جاورت با کویر در نواحی شمال شرق، جهت ناهمواری ها و چین خوردگی ها، ارتفاع، عرض جغرافیایی و دیگر عوامل دارای سه ناحیه آب و هوای اصلی به شرح زیر است:
الف : ناحیه کوهستانی شمال، شمال غرب و غرب: مرتفع ترین مناطق و کوه های استان را در خود جای داده است و دارای زمستان های سرد و تابستان های معتدل است.
ب : ناحیه مرکزی: نسبت به ناحیه اول ارتفاع کمی دارد این ناحیه در زمستان دارای آب و هوای معتدل همراه با بارش و تابستان های معتدل دارد.
ج : ناحیه جنوب و جنوب شرقی: این ناحیه به دلیل کم بودن ارتفاع، عرض جغرافیایی پایین تر و شکل گیری جهت کوه ها یعنی شرقی – غربی دارای آب و هوای معتدل در زمستان و بسیار گرم و خشک در تابستان است.

• پیشینه تاریخی
سه هزار سال پیش از میلاد، اقوا ى که خود را «آریایى» مى نامیدند، از جنوب روسیه امروزى به «فلات ایران» سرازیر شدند و پس از درگیرى هاى فراوان با بومیان این سرزمین یعنی اقوام ایلامی، به پیروزى رسیدند و ایران را به عنوان محل سکونت خود انتخاب کردند. بیشتر این آریایی ها، چوپان، گله دار و کوچ نشین بودند و به صورت قبیله اى زندگى مى کردند. آنان دارای دینی با بینش توحیدى بود. آنان به خداى یگانه و بزرگى به نام «اهورامزدا» ایمان داشتند و نیروهاى طبیعی، مانند آب، آتش و خاک و خورشید را داراى «فره ایزدى» مى پنداشتند و سرچشمه بدی ها و تاریکى ها را در وجود «اهریمن»‌ مى جستند. در آن زمان پارس تنها سرزمینی بود که دین زرتشتی حقیقی و نوشته های آن در آنجا محفوظ مانده بود. آریایی ها، قبیله هاى بزرگى داشتند که معروف ترین آنها عبارت بودند از: پارسیان، مادها، سکاها، بلخیان، سغدیان، خوارزمیان، هراتیان و پارتیان.
پارسیان که جزو طایفه از اقوام بزرگ آریایی ها بودند به سرزمین پهناور فارس مهاجرت کردند و در چند مکان، از جمله در «اَنشان یا مالیان» امروزى در ۴۶ کیلومترى شمال شیراز  و  پاسارگاد  ساکن شدند. استان فارس مرکز امپراطوری بزرگ هخامنشیان با  پادشاهی کوروش بود و پاسارگاد نخستین پایتخت آنان به شمار می آمد ولی بعدها مرکز حکومت آنان به همدان انتقال یافت. در اواخر سده هشتم پیش از میلاد، مادها در ایران غربى، گرد هم جمع شدند و در طی صد سال جنگ با آشوریان توانستند آنان را شکست دهند و حکومتی بزرگ با قدمت ۱۲۰ سال تشکیل دهند. در دوره ساسانیان نیز کازرون و بیشاپور پایتخت ایران محسوب می شد. فارس بین سلسله‌های بسیاری دست به دست شد و آثار باستانی و تاریخی زیادی از آن ‌ها به جای ماند که هر کدام به عنوان میراث جهانی ارزش‌های خود را دارند و بازگوکننده تاریخ استان، ایران و غرب آسیا هستند. ویرانه‌های پاسارگاد، بیشاپور، تخت جمشید، حمام خانه ده کهنه یا لامرد و شهر گور و کاخ ارشیر فیروزآباد همگی بیانگر این موضوع است.
بعد از اسلام نیز استان فارس مرکز سلسله‌های «آل بویه» و «زندیه» بوده است و در دوران قاجاریه نیز از مراکز مهم حکومتی به شمار می رفت.
پس از پیروزی مسلمان بر ایران، آنان به پیروى از ساسانیان، ایالت فارس را به پنج ولایت که هر کدام را یک کوره مى گفتند، تقسیم کردند. این تقسیم بندى تا حمله مغولان برجاى بود. پنج کوره فارس عبارت بود از: «کوره اردشیر خوره» که مرکز آن شیراز بود،  کوره شاپور خوره که مرکز آن شهر شاپور بود، «کوره ارجان» که مرکز آن به همین نام بود، «کوره استخر» که مرکز آن پرس پلیس بود و «کوره دارابجرد» که مرکز آن دارابجرد بود. در زمان ضعف قدرت خلافت در قرن سوم هـ.ق، فارس به تصرف یعقوب لیث موسس  سلسله صفاریان درآمد. وى شیراز را تصرف کرد و برادرش عمرولیث مسجد جامع بزرگى در شهر ساخت که هنوز پابرجاست. پس از آن فارس به تصرف آل بوبه درآمد و عضدالدوله دیلمی بر بیشتر ایران و قسمتى از بین النهرین تسلط یافت. از کارهاى برجسته او ساختن بند امیر بر رود کر بود. پس از انقراض حکومت آل بویه، سلجوقیان بر فارس مسلط شدند. با ضعف سلاجقه، «سنقرابن مودود »، دودمان اتابکان فارس را تاسیس کرد. این دودمان، در سال ۵۴۳ هـ. ق، بر سرزمین فارس فرمانروایى کرد و آخرین فرمانرواى آن، «آبش خاتون»، پس از یک سال سلطنت در سال ۶۶۷هـ. ق، به همسرى «منکو تیمور»، یکى از پسران هلاکوخان مغول درآمد. از آن پس سلطنت وى نامى بیش نبود و چندى نگذشت که فارس به دست امراى مغول افتاد. در سال ۷۵۴ هـ. ق،  امیر مبازرالدین محمد پادشاه موسس «سلسله آل مظفر»، فارس را تصرف کرد. شاهان این خاندان تا سال ۷۹۵ هـ. ق، که امیر تیمور خاندان «آل مظفر» را برانداخت بر فارس فرمانروایى داشتند. در سال ۹۰۹ هـ. ق، فارس تخت تسلط شاه اسماعیل صفوى درآمد. در زمان او، فارس که مرکز آن شیراز بود، رونق بسیاری یافت و در این دوران بود که الله وردى خان و پسرش امامقلى خان  فرمانروایان کاردان و با تدبیر فارس در زیبا ساختن و آبادانى شهر شیراز کوشیدند. در جنگ میان نادرشاه و افغانی های غلزایى تحت فرمان اشرف افغان، فارس ویرانى فراوانى دید. این جنگ با شکست افغانی ها در سال ۱۱۴۲ هـ. ق، پایان یافت. پس از مرگ نادر، بار دیگر فارس دستخوش پریشانى شد، ولى با روى کار آمدن کریم خان زند، صلح و آبادى به این ناحیه بازگشت. آثار ارزشمندی، به ویژه در شهر شیراز از زمان زمامداری کریم خان، به جاى مانده است. پس از مرگ کریم خان در سال ۱۱۹۳ هـ. ق، بر سر جانشینى او میان بازماندگانش اختلاف پیدا شد و سرانجام، لطفعلى خان زند به فرمانروایى رسید. پس از آن، فارس در جنگ هاى لطفعلى خان زند و آقا محمد خان قاجار آسیب فراوان دید و سرانجام خاندان قاجاریه به حکومت رسیدند. پس از وفات فتحعلى شاه در سال ۱۲۵۰ هـ. ق، پسرش حسینعلى میرزا فرمان فرما در فارس به دعوى سلطنت برخاست، اما کارى از پیش نبرد. فارس در دوران قاجاریه، همچنان از ایالات آباد و پراهمیت کشور به شمار مى آمد و راه ارتباطى خلیج فارس و مرکز به عنوان نخستین خاکریز، مورد توجه خاص استعمارگران بود. پس از قاجار، اگر چه فارس نقش ارتباطی مهم خود را از دست داد، ولی به علت داشتن آثار با ارزش سیاسی و تاریخی و آرامگاه های دانشمندان، شاعران و عرفای بزرگی چون سعدی، حافظ، ابوعبداله، ملاصدرا، خواجو، شیخ روزبهان و بو اسحاق کازرونی و غیره همچنان به عنوان یکی از پرآوازه ترین استان های ایران با شهرتی جهانی در گستره فرهنگ، ادب و عرفان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

• اقوام و زبان
اقوام پارسی که شاخه ای از اقوام آریایی ها بودند از حدود سه هزار سال پیش سرزمین فارس را به عنوان محل سکونت خود برگزیدند. امروزه ساکنین اصلی این استان از قبایل مختلفی ازجمله: ایل قشقایی، ایل خمسه و ایل ممسنی تشکیل شده اند.
زبان بیشتر مردم فارس، فارسی است و به گویشهای مختلف محلی صحبت می کنند. پاره ای از قومیت های ساکن در فارس نیز به زبان های غیر فارسی صحبت می کنند. زبان ایل قشقایی، ایل بهار لو، ایل اینالو و طایفه هایی مانند خلج، قرایی، شاهسون و افشار ترکی است و ایل عرب فارس به زبان عربی صحبت می کند. اما گویش‌هایی مانند لارستانی، قشقایی، سیوندی، دوانی، لری و اردکانی نیز در این استان رواج دارد. که گویش اردکانی در ایران منحصر به فرد بوده واین گویش باز مانده از پارسی پهلوی است. گویش مردم سیوند فارس به دلیل آمیخته نشدن با عربی و تعلق به زبان‌های ایرانی شاخه شمال غربی درخور اهمیت است .اما گویش لارستانی با زبانهای فارسی، لری و تاتی هم‌ خانواده‌است. البته عشایر قشقایی به زبان ترکی قشقایی که هم خانواده زبان آذربایجانی است سخن می‌گویند. همچنین گویش لری در شهرستان ممسنی رواج دارد.

• موقعیت اجتماعی و اقتصادی
استان فارس سهم عمده ای در بخش‌های اقتصادی كشور به ویژه كشاورزی و صنعت دارد. طبق گزارش آمارنامه كشاورزی، این استان با داشتن حدود یک میلیون و دویست هكتار سطح زیر كشت پس از استان‌های آذربایجان شرقی و خراسان، رتبه سوم را در كل كشور دارد. استان پهناور فارس، به دلیل گستردگی، تنوع اقلیم و حاصلخیزی خاک، یکی از قطب های مهم کشاورزی کشور به شمار می آید و سهم قابل توجهی از تولید محصولات و فرآورده های کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است. به طوری که در بسیاری از محصولات کشاورزی جایگاه اول تا سوم را دارا است. به عنوان مثال در بخش تولید گندم، رتبه دوم در كشور را دارد. در کنار تولید محصولات كشاورزی، در تولید صنایع غذایی كه یكی از نیازهای مبرم كشور است، رشدی چشمگیری یافته است. براساس اطلاعات موجود، بیش از ۲۰۰ واحد صنایع غذایی در این استان فعالیت دارند كه تولید مواد غذایی نظیر روغن،‌ قند،‌ شكر، گوشت و دیگر مواد غذایی را برعهده دارند.
در بخش صنعت، استان فارس پس از استان‌های تهران، مازندران، اصفهان، مركزی و خراسان دارای مقام ششم در كشور است. تركیب صنعتی استان به طور معمول، از صنایع الكترونیكی، شیمیایی، ریسندگی، بافندگی و صنایع غذایی تشكیل شده است. بیشترین سهم صنایع الكترونیكی به كارخانه‌های مخابراتی ایران – كما- تعلق دارد كه از سال ۱۳۴۸ در این استان شروع به تولید كرده است. كارخانه لاستیك‌سازی دنا یا بریجستون- یكی از چهار تولیدكننده بزرگ لاستیك‌سازی ایران، در این استان قرار گرفته است. در زمینه صنایع ریسندگی، بافندگی و چرم‌سازی نیز سهمی عمده در تولید محصولات نساجی و فرش بافی دارد. در سال‌های اخیر صنعت پتروشیمی استان نیز توسعه قابل توجهی یافته است. پالایشگاه شیراز از سال ۱۳۵۲ آغاز به كار كرده و فرآورده‌هایی مانند گاز مایع، بنزین معمولی، بنزین سوپر و ... را تولید می‌كند.

شهر آباده

جمعیت مجازی: 4 نفر

جمعیت شهری: 92959 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر آباده طشک

جمعیت مجازی: 1 نفر

جمعیت شهری: 15987 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر ارسنجان

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 17820 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر استهبان

جمعیت مجازی: 5 نفر

جمعیت شهری: 34564 نفر

1
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر اشکنان

جمعیت مجازی: 2 نفر

جمعیت شهری: 7614 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر افزر

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 2252 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر اقلید

جمعیت مجازی: 1 نفر

جمعیت شهری: 51329 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر اهل

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 2797 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر اوز

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 15270 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر ایج

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 6239 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر ایزدخواست

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 7372 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر باب انار

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 1936 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر بالاده

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 4159 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر بنارویه

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 9326 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر بهمن

جمعیت مجازی: 1 نفر

جمعیت شهری: 6490 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر بوانات(سوریان)

جمعیت مجازی: 2 نفر

جمعیت شهری: 10293 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر بیرم

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 6531 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر بیضاء(هرابال)

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 3939 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر جنت شهر

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 20000 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر جهرم

جمعیت مجازی: 7 نفر

جمعیت شهری: 105285 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر جویم

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 6590 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر حاجی آبادفارس

جمعیت مجازی: 2 نفر

جمعیت شهری: 18640 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر خاوران

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 5147 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر خرامه

جمعیت مجازی: 2 نفر

جمعیت شهری: 21992 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر خشت

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 10339 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر خنج

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 20012 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر خور

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 6651 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر داراب

جمعیت مجازی: 6 نفر

جمعیت شهری: 56032 نفر

1
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر داریون

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 9929 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر دبیران

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 19000 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر دژکرد

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 2000 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر رونیز

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 5995 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر زاهدشهر

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 10293 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر زرقان

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 20166 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر سپیدان

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 17848 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر سده

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 17507 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر سروستان

جمعیت مجازی: 1 نفر

جمعیت شهری: 17128 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر سعادت شهر

جمعیت مجازی: 1 نفر

جمعیت شهری: 16193 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر سورمق

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 3122 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر سیدان

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 7766 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر ششده

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 5572 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر شهرپیر

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 7163 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر شیراز

جمعیت مجازی: 73 نفر

جمعیت شهری: 1227331 نفر

2
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر صغاد

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 15000 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر صفاشهر

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 22936 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر علام رودشت

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 3650 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر فتح آباد

جمعیت مجازی: 1 نفر

جمعیت شهری: 7954 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر فدامی

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 2000 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر فراشبند

جمعیت مجازی: 3 نفر

جمعیت شهری: 17665 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر فسا

جمعیت مجازی: 9 نفر

جمعیت شهری: 92020 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر فیروزآبادفارس

جمعیت مجازی: 4 نفر

جمعیت شهری: 59306 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر قادرآباد

جمعیت مجازی: 2 نفر

جمعیت شهری: 14115 نفر

1
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر قایمیه

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 23734 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر قطب آباد

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 6680 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر قیر

جمعیت مجازی: 3 نفر

جمعیت شهری: 17429 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر گراش

جمعیت مجازی: 2 نفر

جمعیت شهری: 27767 نفر

1
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر گله دار

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 9994 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر لار

جمعیت مجازی: 3 نفر

جمعیت شهری: 54688 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر لارستان

جمعیت مجازی: 10 نفر

جمعیت شهری: 2000 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر لامرد

جمعیت مجازی: 12 نفر

جمعیت شهری: 22156 نفر

2
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر لَپويي

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 4975 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر لطیفی

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 2000 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر مبارک آباد

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 2000 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر مرودشت

جمعیت مجازی: 6 نفر

جمعیت شهری: 124350 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر مشکان

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 4643 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر مصیری

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 5373 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر مهر

جمعیت مجازی: 1 نفر

جمعیت شهری: 60307 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر میمند

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 8806 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر نوبندگان

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 2935 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر نودان

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 2698 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر نورآبادفارس

جمعیت مجازی: 4 نفر

جمعیت شهری: 52597 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر نی ریز

جمعیت مجازی: 8 نفر

جمعیت شهری: 46764 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر وراوی

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 4066 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر کازرون

جمعیت مجازی: 5 نفر

جمعیت شهری: 330000 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر کامفیروز

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 2719 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر کره ای

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 5000 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر کنارتخته

جمعیت مجازی: 0 نفر

جمعیت شهری: 14500 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.

شهر کوار

جمعیت مجازی: 1 نفر

جمعیت شهری: 22534 نفر

0
افرادی که دوست دارند به این شهر سفر کنند.