کشورایران، با تاریخی ده هزارساله، در جنوب غربی آسیا و درمنطقه خاور میانه، با وسعتی حدود ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومترمربع ، واقع شده است که از لحاظ مساحتی جزو هجدهمین كشور جهان محسوب می شود. این کشور از شمال به ارمنستان،آذربایجان و ترکمنستان ، از شرق به افغانستان و پاکستان، از غرب به ترکیه و عراق و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می شود.
پایتخت کشورایران، تهران است كه بزرگترین شهر ایران نیز به شمار می آید. براساس آخرین تقسیمات کشوری ، این کشور دارای 31 استان و 268 شهرستان می باشد .
کشور ایران همانند سایر کشورهای جهان دارای زبان و دینرسمی،پرچم، تقویم و واحد پول مستقلی است . به طوری که زبان رسمی در ایران فارسی و دین رسمی این كشور اسلام است.
در ایران جهت رانندگی راست است و ‌ ولتاژ برق مصرفی خانگی 220+ برای دستگاه های برقی خانگی در نظرگرفته شده است.
پیش شماره تلفن در كشور ایران 0098 و دامنه اینترنتی آن ir. است.
 
• تاریخ :
كشور ایران، یكی از قدیمی ترین كانون های شكل گیری تمدن در دنیا محسوب می شود و با داشتن بیش از 9 هزار سال قدمت، در زمره كشورهایی با تاریخ كهن قرار دارد. تاریخ اسكان بشر در فلات ایران به دوره نوسنگی بازمی گردد و قدیمی ترین كانون های سكونت بشر در ایران، در مجاورت كوه های زاگرس و البرز شكل گرفته است.
مهم ترین كانون های باستانی ایران عبارت از تپه سیلك كاشان، تپه حصار دامغان، تورنگ تپه گرگان، تپه حسنلو در آذربایجان، تپه مارلیك در رودبار و هم چنین شوش كه در خوزستان است. كاوش های باستان شناسی در این كانون ها،‌ حاكی از وجود آثاری است كه قدمت برخی از آنها به هزاره پنجم پیش از میلاد بازمی گردد.
مهاجرت قوم های آریایی به فلات ایران از هزاره دوم پیش از میلاد آغاز شد.از میان قوم آریایی،‌ پارت ها در خراسان، مادها در غرب و پارس ها در جنوب ایران مستقر شدند كه در این میان امپراتوری مادها در هگمتانه یا همدان كنونی پا گرفت.
هخامنشیان پس از پیروزی بر مادها و تسخیر پایتخت آنان، نخستین امپراتوری بزرگ ایران را تشكیل دادند. به طوری كه حدود متصرفات آنان در زمان داریوش اول (485 -522 ق.م) از جلگه رود سند در مشرق تا مرزهای یونان در مغرب می رسید.
بناهای تخت جمشید و پاسارگاد از آثار این دوره اند كه جزو باارزش ترین بناهای باستانی ایران و جاذبه های جهانگردی جهان به شمار می روند.
پس از انقراض هخامنشیان و به آتش كشیده شدن تخت جمشید توسط اسكندر، سلوكی ها به مدت كوتاهی بر ایران تسلط یافتند. در حدود سال 250 ق.م پارت ها كه یكی از قوم های سواركار آریایی بودند از خراسان به سمت غرب و جنوب غربی پیشروی كردند و امپراتوری خود را در تیسفون بنیان نهادند. این امپراتوری تا سال 224 پس از میلاد دوام یافت.
ساسانیان با پیروزی بر آخرین پادشاه پارتی در 225 م . امپراتوری جدیدی به وجود آورند كه تا اواسط قرن هفتم میلادی دوام آورد.
از دوره ایران باستان، آثار تاریخی و بناهای بسیاری به جامانده است كه در این زمینه می توان علاوه بر تخت جمشید و پاسارگاد به شوش، شوشتر، همدان، فیروز آباد، نقش رستم، تاق بستان، سروستان و نیشابور اشاره كرد.
پیشروی اسلام در ایران در نیمه اول قرن هفتم میلادی و پس از فروپاشی امپراتوری ساسانی روی داد. از آن پس دوره جدیدی در تاریخ ایران آغاز شد كه دگرگونی های بنیادی بسیاری در اوضاع اجتماعی، سیاسی، مذهبی، حكومت و مردم به وجود آورد. با روی كار آمدن خلفای اموی و عباسی جنبش های استقلال طلبانه قابل توجهی در ایران شكل گرفت و در ادامه منجر به تسلط قوم های بیگانه آسیای مركزی مانند تركان سلجوقی، مغول ها و تیموریان شد.
در دوره صفویان دومین امپراتوری بزرگ ایران پا گرفت و مذهب تشیع رسمیت پیدا كرد. با انحطاط و سقوط صفویان، حكومت های افشاریان و زندیه بر اریكه قدرت تكیه زدند.
پس از حكومت زندیان، حكومت قاجار روی كار آمد و زمینه برای نفوذ قدرت های بیگانه نظیر روس و انگلیس فراهم شد. در همین دوره جنبش های اجتماعی تنباكو، انقلاب مشروطیت، قیام جنگل و قیام شیخ محمد خیابانی به وقوع پیوست و پس از سقوط قاجار ، با روی كار آمدن رضا خان میرپنج، سلسله پهلوی روی كار آمد.
پس از سقوط دولت رضا خان، محمد رضا پهلوی، پس از پدرش به حكومت رسید. وی كه دومین و آخرین پادشاه ایران محسوب می شود با کودتای 28 مرداد، قدرت استبدادی خود را تحكیم كرد. اما سرانجام به رهبری حضرت آیت الله خمینی و خواست اكثر مردم ایران، انقلاب شكوهمند اسلامی در 22 بهمن سال 1357 به پیروزی رسید.
با برچیده شدن سلسله استبدادی پهلوی، نظام سیاسی ایران پس از 2500 سال از نظام سلطنتی به نظام جمهوری اسلامی تغییر یافت. بدین ترتیب در 12 فروردین سال 1358 با رای 98/2 درصد مردم، نظام جمهوری اسلامی ایران با شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی به عنوان نظام رسمی ایران شناخته شد.
 
• اقوام و زبان
جمعیت ایران مطابق سرشماری سال 1385 بیش از ۷۰٬۴۷۲٬۰۰۰ نفر است. بیش از نیمی از جمعیت ایران را جمعیت فعال تشكیل می دهد و در حدود 39/5 درصد كل جمعیت ایران زیر 14 سال سن دارد.
بدین ترتیب، جمعیت ایران از نظر تركیب سنی جزو جوان ترین جمعیت ها در میان كشورهای دنیاست.
از جایی كه ایران بر سر راه آسیای مركزی، تركیه و كشورهای غربی قرار گرفته است،‌ متشكل از اقوام متعددی است كه همگی با داشتن حقوق برابر به صورت آزادانه در این سرزمین زندگی می كنند.
از میان اصلی ترین اقوام ایرانی می توان فارس ها، كردها، لرها، بلوچ ها، بختیاری ها، ترك های آذری، تالشی ها، تركمن ها، قشقایی ها و عرب ها را نام برد. البته با توجه به گستردگی و تنوع اقوام در كشور ایران، اقلیت های قومی و گروه های نژادی كوچك تری نیز در ایران زندگی می كنند.
مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، زبان و خط رسمی كشور ایران، زبان و خط فارسی است.
اما با توجه به این كه ایران كشور بسیار پهناوری است و اقوام متعددی در آن زندگی می كنند، بیش از 75 زبان و گویش در كشور رواج دارد. عمده ترین گویش های زبانی در كشور ایران را فارسی، ترکی آذربایجانی، کردی، ترکمنی، گیلکی، مازندرانی، خلجی، تالشی، لری، بختیاری، عربی، بلوچی، لکی، دیلمی، تاتی، ارمنی، آشوری، مندایی، گرجی، عبری و کلدانی تشکیل می‌دهند.
براساس اصل پانزدهم قانون اساسی ایران، کتاب های درسی نیز در كشور ایران باید با زبان و خط فارسی تدریس شوند. ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات، رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.
 
• دین : 
در كشور ایران، دین اسلام و مذهب جعفری به عنوان دین و مذهب رسمی شناخته می شود.
به طوری كه در اصل 12 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است، دین اسلام و مذهب جعفری دوازده امامی به عنوان مذهب رسمی كشور ایران شناخته شده است و سایر مذاهب اسلامی که در قانون اساسی به آنها تصریح شده شامل مذاهب چهارگانه اهل سنت (حنفی، شافعی، حنبلی، مالکی) و شیعیان زیدی (چهار امامی) نیز قانونی و دارای احترام کامل هستند.
هم چنین در اصل 13 قانون اساسی، ایرانیان مسیحی، یهودی و زرتشتی به عنوان اقلیت دینی پذیرفته شده‌اند و می‌توانند در حدود قانون بر اساس کیش خود عمل نمایند.
در كشور ایران، پیروان ادیان آسمانی دارای آزادی عمل در انجام مناسبت ها و آیین های مذهبی خود هستند و می توانند مطابق مذهب خود عمل كنند.
 
• پرچم :
پرچم جمهوری اسلامی ایران دارای سه رنگ است. رنگ های پرچم ایران را سبز و سفید و سرخ تشكیل می دهند و ترتیب قرار گرفتن آنها بدین شكل است كه رنگ سبز در بالای پرچم، رنگ سفید در وسط پرچم و رنگ سرخ در قسمت پایین پرچم قرار دارد.
هر یك از رنگ های پرچم ایران، نشانه یكی از اصلی ترین اعتقادات مردم كشور است. در این میان، رنگ سبز نشانه دین اسلام است كه مذهب رسمی كشور ایران محسوب می شود. رنگ سفید، نمادی از صلح و آرامش و رنگ سرخ، نشانه گرامی بودن خون شهدای ایران در نزد مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران است.
در وسط پرچم ایران و بر روی رنگ سفید آن، علامت «الله» قرار دارد كه به نوعی نشانه جمهوری اسلامی ایران است.
در پرچم ایران، ‌شعار «الله اکبر» به نشانه پیروزی انقلاب اسلامی در ماه بهمن كه یازدهمین ماه از سال است، یازده بار در رنگ سبز و یازده بار در رنگ سرخ تكرار شده است. از این روی، شعار «الله اكبر» بیست و دو بار به صورت پشت سر هم در مرز رنگ سرخ و سبز با رنگ سفید تکرار شده است.
 
• تقویم :
تقویمی كه در كشور ایران، مورد استفاده قرار می گیرد به تقویم جلالی معروف است و یكی از اولین و در عین حال دقیق ترین انواع تقویم در جهان محسوب می شود.
در كشور ایران، هر ساله روز اول فروردین كه مصادف با نخستین روز از فصل بهار است، سال نو آغاز می شود و ایرانیان سال نو را كه همراه با فرارسیدن بهار است و به آن نوروز می گویند، جشن می گیرند. جشن نوروز ایرانیان، توسط سازمان ملل متحد نیز به رسمیت شناخته شده و به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است. عید نوروز در تقویم ایران 13روز است كه از آخرین روز آن با عنوان روز طبیعت و یا سیزده به در یاد می شود.
در كشور ایران، 12 ماه، چهار فصل و 365 روز وجود دارد. شش ماه اول سال در ایران31 روزه، پنج ماه بعدی 30 روزه و یک ماه آخر 29 روزه است که در سال‌های کبیسه 30 روز می‌شود.در تقویم ایران، مهم ترین اعیاد مذهبی، مناسبت های ملی و برخی از سوگواری ها تعطیل رسمی است كه معمولا به رنگ قرمز نمایش داده می شود.
مبدا تاریخ رسمی كشور ایران، نیز هجری شمسی است كه به مناسبت هجرت پیامبر اسلامی(ص) از مكه به مدینه نامگذاری شده است. از این روی، تقویم رسمی ایرانی بر اساس سال شمسی و ماه های ایرانی تنظیم می شود.
 
• پول :
واحد رسمی پول در كشور ایران، ریال است و كلیه داد و ستدهای جاری در این كشور بر مبنای این واحد صورت می گیرد.البته بسیاری از خرید و فروش های معمولی و روزانه بر اساس تومان صورت می گیرد كه و می توان گفت، تومان در میان مردم ایران، رایج تر از ریال مورد استفاده قرار می گیرد.هر ده ریال معادل یك تومان است.
یكی دیگر از متداول ترین مقیاس ها و واحدهای اندازه گیری كه در ایران مورد استفاده قرار می گیرد، واحد وزن است. واحد وزن در كشور ایران به صورت كیلوگرم محاسبه می شود. هر یك هزار كلیوگرم، معادل یك تن است. واحد طول نیز در كشور ایران به سانتی متر، متر یا كیلومتر است و واحد مایعات نیز به لیتر یا متر مكعب است. هر یكصد سانتی متر، یك متر است. همچنین مقیاس مساحت نیز متر مربع و هكتار است كه معمولا در هنگام محاسبه مساحت مزارع، آپارتمان و ویلا مورد استفاده قرار می گیرد.
 
• تقسیمات کشوری :
در كشور ایران، تقسیم بندی كشور به صورت استانی می باشد.
 به عبارت دیگر ایران، متشكل از استان های متعددی است كه وقتی در كنار یكدیگر قرار می گیرند، كشور ایران را تشكیل می دهند. هر استان، دارای بخش های كوچك تر دیگری نیز هست كه به آن شهر، شهرستان، بخش و روستا می گویند. بر اساس آخرین تقسیمات كشوری، كشور ایران دارای۳۱ استان و ۲۶۸ شهرستان است.
استان های ایران به ترتیب حروف الفبا عبارتند از: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام،
 بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی ،خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان ، فارس، قزوین ، قم، کردستان، كرمان،  كرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مازنداران، مركزی، هرمزگان، همدان و یزد.
 

• ایران در یک نگاه :
 
نام رسمی جمهوری اسلامی ایران 
رئیس جمهور جناب آقای دکتر حسن روحانی 
روز ملی 22 بهمن 1357 ( 11 فوریه 1979 ) روز انقلاب اسلامی ایران
مرکز کشور تهران
 مساحت  1,648,196 کیلومتر مربع
 مرز زمینی 4,137 کیلومتر
مرز دریایی 2,700 کیلومتر ( با احتساب دریای خزر)
مرز رودخانه ای 1,918 کیلومتر
کشورهای مرزی  افغانستان، آذربایجان(نخجوان)، ارمنستان، عراق، پاکستان، ترکیه، ترکمنستان
اقلیم اغلب خشک یا نیمه خشک ، معتدل درامتداد کوه ها و سواحل خزر و   معتدل در امتداد غرب و شمال غربی کشور
منابع طبیعی نفت، گاز طبیعی، زغال سنگ، کروم، سنگ آهن، سرب، منگنز ، روی، سولفور 
استفاده از زمین  
زمین زراعی 300,000 کیلومترمربع                   18.2%
چمنزار و چراگاه   900,000 کیلومترمربع                   54/6%
جنگل وبیشه  120,000 کیلومترمربع                     7/3%
 سایر  258,000 کیلومتر مربع                   15.7%
زمین های آبی  70,000 کیلومتر مربع                       4.2%     
محصولات کشاورزی گندم، برنج ، جو، سیب زمینی ، غلات ، شکر، چغندر،    پنبه ، میوه و خشکبار، خرما ، پسته ، آجیل ، مرغ ، گوشت ، پشم ، خاویار، گل وگیاهان دارویی
 جمعیت 76,03 میلیون (2012) (1391)
نرخ رشد جمعیت  1.34% (2012) (1391)
ادیان   مسلمان   99/56 %
زرتشتی ، مسیحی ، یهودی 4 %
زبان فارسی، گویش فارسی محلی، آذری، کردی، لری، بلوچی، عربی 
با سواد (2011)  درمجموع 84/2 %  (2011) (1390)
 پول رایج ریال (ریال ایران)
تولید ناخالص ملی 448/2 میلیارد دلارآمریکا (2010) (1389)
سرانه تولید ناخالص داخلی 6030 دلار امریکا (2010)
نرخ رشد ناخالص داخلی 6/4 %    (2010)
مجموع واردات 53,451 میلیون دلار آمریکا (2012)
مجموع صادرات 98,033 میلیون دلار آمریکا (2012)
سرمایه گذاری مستقیم خارجی 4,870   میلیون دلار امریکا (2012)
 صنایع نفت و گاز ، فولاد ، آلومینیوم ، مس ، تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی ، سیمان و دیگر مصالح ساختمانی ، فلزکاری ، لوازم خانگی ، آهن ، منسوجات ، فرش و قالیچه ، پرده های نقش و نگاره دار ، مینیاتور ، سرامیک ، فراوری مواد غذایی ( منحصرا محصولات روغن های گیاهی و تصفیه شکر ) ، پتروشیمی ، تولید و مونتاژ خودرو
برق تولید 232,955 GWH ( (2010) (1381
شبکه  های ریلی 12,000 کیلومتر (2013)
شبکه های جاده ای 220,000 کیلومتر (2013)
بنادر  11 بندر بازرگانی
فرودگاه  54