0
نفر دوست دارند به این شهر سفر کنند.
جمعیت مجازی : 4

جمعیت شهری : 59306

معرفی شهر فیروزآبادفارس با لهجه

معرفی شهر فیروزآبادفارس

شهري که امروزه فيروزآباد ناميده مي‌شود در گذشته، گور نام داشته‌است. براساس منابع تاريخي معتبر، شهر گور يا جور يا اردشير خره را اردشير بابکان ساخت و آن را تختگاه خود قرار داد. پس از مرگ اردشير به سال 241 ميلادي، الگوي ساختماني اين شهر که دايره‌اي شکل بوده مورد تقليد فراوان واقع گرديده و تا سده‌هاي ميانه، نزديک به چهار صد شهر بدين صورت ساخته شد و حتي شهري با اهميت همچون دارابگرد با اين سبک و سياق بنا گرديد که بقاياي آن تاکنون برجاي مانده‌ است.

ابن بلخي که يک هزار سال قبل فارسنامه را تاليف کرده‌است مي‌نويسد: فيروزآباد که قديم آن را گور مي‌ناميدند به روزگار کيانيان شهر بزرگي بوده و حصاري عظيم داشت. اسکندر ذوالقرنين چون به پارس حمله کرد چندان که کوشيد نتوانست به حصار شهر گور رخنه کند لذا جهت رودي را که از سر کوه مي‌آمد، به طرف شهر برگرداند و در شهر جاري ساخت تا آن که تمام شهر گور درآب غرق شد.

فيروزآباد نسبت به زمين‌هاي اطرافش در گودي واقع شده‌است لذا باآب رودخانه‌اي که اسکندر درشهر جاري ساخت، اين شهر به يک درياچه تبديل شد واين درياچه قرن‌ها باقي بود تا اين که اردشير با تمهيداتي آب درياچه را تخليه کرد و شهر جديدي به جاي شهر گور بنا نهاد و نام آن را اردشير خوره ناميد. اردشير خوره در زمان حمله اعراب به ايران ويران شد تازماني که عضدالدوله ديلمي (گيلاني) برخلفاي عرب تسلط پيدا کرد و به آباداني ويرانه‌هاي اعراب همت گماشت. اين شهر از آن به بعد فيروزآباد ناميده شد.

رادیو شهر فیروزآبادفارس

رای و نظر

نظر شما درباره کشور مجازی ایران و استفاده از آن چیست؟
ثبت
مهتدین
تبلیغ
حامد نیکبختحامد نیکبخت
توحید بهزادیتوحید بهزادی
مجتبی قربانیمجتبی قربانی
حسین محمدیحسین محمدی

اوقات شرعی فیروزآبادفارس

  • اذان صبح : 05:14
  • طلوع آفتاب : 06:32
  • اذان ظهر : 12:13
  • اذان عصر : 15:28
  • غروب آفتاب : 17:55
  • اذان مغرب : 18:12
  • اذان عشاء : 18:56

آب و هوا فیروزآبادفارس

نظرات

هنوز نظری نوشته نشده است. شما اولین نظر را بنویسید.