0
نفر دوست دارند به این شهر سفر کنند.
جمعیت مجازی : 5

جمعیت شهری : 66390

معرفی شهر قروه با لهجه

معرفی شهر قروه

شهر قُروه مرکز شهرستان قروه و در استان کردستان قرار دارد. اين شهر در دشت وسيعي در 93 کيلومتري شرق سنندج و شمال غربي همدان قرار دارد و از آغاز در طول جاده سنندج به طرف همدان توسعه يافته است.
پيشينه
مرکز حکومت اين شهر در گذشته روستاي قصلان بود که توسط «امان‌الله خان» بزرگ والي معروف کردستان احداث شده است. از نام‌هاي قديمي آن اسفندآباد بوده است.
ارتباط با شهر همدان از يک سو و تأسيس تشکيلات اداري تابع استان کردستان از سويي ديگر موجب گرديده که فرهنگ محلي از آميختگي فرهنگ ترکي و کردي به وجود آمده و در اين به هم پيوستگي، هسته جمعيتي و نگهداري ثابت و مداوم آن در منطقه بي نهايت موثر بوده است سبک خانه‌ها و آداب و رسوم اجتماعي و تار و پود اصلي شهر قديمي قُروه که عناصر اجتماعي و ساختماني را به صورت ويژه‌اي دريکديگر ادغام کرده است، نشان از گذشته‌اي اصيل و استوار دارد. قُروه يک منطقه کشاورزي مستعد است که درآمد مردم آن از اين محل و تاحدودي دامداري تأمين مي‌شود و اين خود وجبات تمرکز جمعيت در روستاهاي قُروه است. از مهم‌ترين محصولات کشاورزي دشت فروه مي‌توان به گندم، جو، سيب زميني، چغندر، انگور، يونجه، انواع صيفي جات اشاره نمود.
اين شهر داراي معادن سنگ و طلا است. يک شرکت استراليائي بنام ريوتينتودر مهر 1384 از کشف يک معدن بزرگ طلا در غرب قُروه و در منطقه داشکسن(ساري گوني) خبر داد، و اعلام کرد مي‌تواند با مشارکت در اين پروژه، توليد طلا را در ايران تا پنج برابر افزايش دهد، و در 12 تا 18 سال آينده نيز، بطور متوسط 4 ميليون تن سنگ معدن طلا در سال استخراج کرد.اين شرکت استراليائي 70 درصد از شرکت زرکوه را در اختيار دارد. زرکوه اين معدن جديد را کشف کرده است. تنها 30 درصد از سهام باقيمانده متعلق به ايران است!

رادیو شهر قروه

رای و نظر

نظر شما درباره کشور مجازی ایران و استفاده از آن چیست؟
ثبت
مهتدین
تبلیغ
سیما فعله گریسیما فعله گری
سیما عزتیسیما عزتی
حمید عبدالملکیحمید عبدالملکی
زاهد مرادیزاهد مرادی

اوقات شرعی قروه

  • اذان صبح : 05:34
  • طلوع آفتاب : 06:57
  • اذان ظهر : 12:32
  • اذان عصر : 15:41
  • غروب آفتاب : 18:08
  • اذان مغرب : 18:26
  • اذان عشاء : 19:13

آب و هوا قروه

نظرات

هنوز نظری نوشته نشده است. شما اولین نظر را بنویسید.