0
نفر دوست دارند به این شهر سفر کنند.
جمعیت مجازی : 0

جمعیت شهری : 20000

معرفی شهر وحدتیه با لهجه

معرفی شهر وحدتیه

وحدتيه شهري کوچک از توابع شهرستان دشتستان استان بوشهر در جنوب ايران است. که حدود 90 کيلومتر با شهر بوشهر-ايران) فاصله دارد. وحدتيه در بخش سعدآباد شهرستان دشتستان واقع است. که در فاصله 28 کيلومتري مرکز شهرستان دشتستان (برازجان) قرار دارد هم اکنون روستاهايي مثل سرقنات- تلسرکوب و اسلام آباد نيز از توابع اين شهر به حساب مي‌آيد. اين شهر ما بين راه شيراز و برازجان قرار دارد و از سراهي پمپ بنزين دالکي مي‌توان به‌طرف آن شهر رفت.
جمعيت شهر در سرشماري 1385 بالغ بر 15000 نفر مي‌بود. که هم اينک به حدود 20 هزار نفر نيز رسيده است."شايد بتوان گفت حدود 40 يا 60 درصد اهالي شهر را مهاجرين يعني کساني که از شهرها و روستاهاي اطراف به اين شهر نقل مکان کرده اند تشکيل داده اند. از نظر علمي مي‌توان اين شهر را يکي از غني ترين شهرهاي کشور نام برد.
وَحدَتيه تنها‌ شهر نفت‌خيز در شهرستان دشتستان است و نفت بسيار مرغوبي دارد. که در کشور بي نظير است و داراي منابع نفتي بسيار زيادي است. مهم‌ترين ‌پيشه مردمانش کشاورزي است. و فرآورده‌هاي آن خرما و گندم است که البته در چند سال اخير با فراهم شدن امکانات کشت هندوانه و ساير فرآورده‌هاي جاليزي در آن رونق گرفته است. قبل از جنگ ايران و عراق کشور عراق بزرگترين صادر کننده خرما به دنيا بود که پس از جنگ، ايران جاي آن کشور را گرفت. بيشتر نخل‌هاي ايران در استان بوشهر و در شهرستان دشتستان قرار دارند.که بيشترين نخل نيز در شهر وحدتيه واقع است. مردم اين شهر ازتمام قسمتهاي نخل استفاده مي‌کنند.از جمله برگ‌هاي آن (پيش) زنبيل‌هايي درست مي‌کنند که براي حمل خرما به کار مي‌رود. شاخه‌هاي بالاي نخل (گرز) براي ساختن خانه‌هايي موقتي (کپر). چوب نخل نيز در قديم براي ساختن خانه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گرفت چون بسيار محکم بودند. و در ريشه آن چيزي بنام پنيز وجود دارد که سفيد رنگ است و بسيار خوشمزه و مقوي است. طبق نظريه کارشناسان بهترين نوع خرما از نظر مرغوبيت و کيفيت رتبه نخست کشوري را دارا مي‌باشد. سالانه چهار هزار تن خرما به کشورهاي حوزه خليج فارس صادر مي‌کند.

رادیو شهر وحدتیه

رای و نظر

نظر شما درباره کشور مجازی ایران و استفاده از آن چیست؟
ثبت
مهتدین
تبلیغ

اوقات شرعی وحدتیه

  • اذان صبح : 05:20
  • طلوع آفتاب : 06:38
  • اذان ظهر : 12:19
  • اذان عصر : 15:33
  • غروب آفتاب : 18:00
  • اذان مغرب : 18:17
  • اذان عشاء : 19:01

آب و هوا وحدتیه

نظرات

هنوز نظری نوشته نشده است. شما اولین نظر را بنویسید.