1
نفر دوست دارند به این شهر سفر کنند.
جمعیت مجازی : 2

جمعیت شهری : 108682

معرفی شهر مسجدسلیمان با لهجه

معرفی شهر مسجدسلیمان

مسجد سليمان يا پارسوماش شهري است تاريخي که در ميان کوه‌هاي زاگرس در استان خوزستان واقع شده است.

اين شهر از شمال غرب به شهرستان شوشتر، از شمال تقريبأ به بخش لالي، از جنوب شرق به شهرستان ايذه، و از جنوب غرب به شهر اهواز ارتباط دارد. ساکنان اين شهر را طوايف مختلفي از قوم بختياري تشکيل مي‌دهند ولي با کشف نفت در منطقه افراد ديگري از ساير مناطق بختياري بمنظور کسب و کار به اين شهر آمده و رفته رفته بصورت دايم در اين شهر ساکن شدند .

روستاهاي انديکا و لالي و دشت بزرگ از بخش‌هاي اطراف اين شهر هستند. مسجدسليمان بدليل جاذبه‌هاي تاريخي و بهار زيبايش و رويش لاله‌هاي وحشي و شب بو در ايام نوروز پذيراي تعداد بيشماري از مهمانان نوروزي مي‌باشد.يکي ازتفريحگاهاي ديدني اين شهر منطقه‌اي بنام تمبي. يکي ازمهمترين مکانهاي تاريخي و باستاني اين شهرمنطقه‌اي است بنام معبدسرمسجد که درشمال شرقي شهر مسجدسليمان واقع شده است.اين معبد که در گذشته‌هاي دور همواره در آن آتشي افروخته بوده مشرف به سفه سرمسجد است که بگفته مورخان مقر حکومتي پارسها بوده است .از ديگر آثار باستاني اين شهرستان مي‌توان به معبد بسيار کهن برد نشانده نيز اشاره نمود.

هيئت باستان‌شناسي فرانسوي سال 2007 نيز در مسجد سليمان موفق به کشفيات مهمي شده است. پروفسور گيرشمن رئيس هيئت مزبور عقيده دارد که محل کنوني مسجد سليمان( پارسوماش وبعدها انشان ) قديم‌ترين پايتخت پادشاهي هخامنشي بوده‌است. يکي ازعوامل ايجاد و گسترش شهر مسجدسليمان اکتشاف نفت دراين منطقه است.

رادیو شهر مسجدسلیمان

رای و نظر

نظر شما درباره کشور مجازی ایران و استفاده از آن چیست؟
ثبت
کنگره شهدای یزد
تبلیغ
زهرا کریمیزهرا کریمی
عماد بهادریعماد بهادری

اوقات شرعی مسجدسلیمان

  • اذان صبح : 05:40
  • طلوع آفتاب : 07:00
  • اذان ظهر : 13:06
  • اذان عصر : 16:34
  • غروب آفتاب : 19:11
  • اذان مغرب : 19:28
  • اذان عشاء : 20:13

آب و هوا مسجدسلیمان

نظرات

هنوز نظری نوشته نشده است. شما اولین نظر را بنویسید.